Sensorikos priemonių kompensavimo tvarkos aprašas
Su asmenų aprūpinimo komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonėmis tvarkos aprašu galite susipažinti šioje nuorodoje.
Kas gali gauti kompensaciją?
Kompensacija skiriama ir mokama asmenims, kurie gyvena Lietuvos Respublikoje, yra deklaravę gyvenamąją vietą arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka, atitinka 1 priede nurodytus kriterijus, pagal kuriuos nustatomas asmens poreikis įsigyti komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemones (negalios priežastis ir pobūdis, liga ar fizinė būklė) (toliau – komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonių skyrimo kriterijai), ir:
- kuriems nustatytas neįgalumo lygis;
- kuriems nustatytas dalyvumo lygis (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – darbingumo lygis) (toliau – dalyvumo lygis);
- kurie yra sukakę senatvės pensijos amžių;
- kurie yra po ūmių traumų ir (ar) ligos, iki neįgalumo ar dalyvumo lygis jam dar nenustatytas.
Kompensaciją iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų skiria ir moka Techninės pagalbos priemonių centras (toliau – Centras).
Kokios priemonės kompensuojamos?
1. Asmuo turi teisę gauti vieną iš kompensacijų už įsigytus:
- alternatyvios komunikacijos programinę įrangą arba bendravimo paveikslėlių rinkinį;
- pelę arba kompiuterio valdymo įtaisą;
- klaviatūrą arba kompiuterio valdymo įtaisą;
- balansavimo lentą ir (ar) pagalvėlę, ir (ar) platformą, ir (ar) laiptelius, ir (ar) ritinį, ir (ar) kamuolį arba gimnastikos (aktyvumo) sienelę arba vidaus batutą;
- taktilinius rėmelius arba veiklos lentą ir (ar) sienelę arba šviesos lentą arba šviesos stalą arba smėlio ir (ar) vandens stalą arba smėlio ir (ar) vandens antstalį;
- šviesų projektorių arba šviesos pluoštus ir (ar) tunelį, arba burbulų vamzdį, arba burbulų sienelę;
- spalvotus interaktyviuosius mygtukus arba mokomąjį robotuką.
2. Kompensacija už tos pačios techninės pagalbos priemonės įsigijimą išmokama vieną kartą per nustatytą naudojimosi laiką. Teisę gauti kompensaciją pakartotinai asmuo įgyja pasibaigus priemonės naudojimo laikui, kuris skaičiuojamas nuo Komisijos sprendimo dėl kompensacijos skyrimo priėmimo dienos.
3. Jei Prašymas ar TPP įsigijimą patvirtinantys dokumentai pateikiami po asmens, kuriam prašoma skirti kompensaciją, mirties, kompensacija asmens turto paveldėtojams neišmokama.
Kompensacijos gavimo tvarka
1. Prieš įsigydami priemonę, turite kreiptis į Centro Viešųjų paslaugų teikimo skyrių apskrityje ir išsiaiškinti galimybes gauti pageidaujamos priemonės įsigijimo išlaidų kompensaciją, t. y. ar jūsų diagnozė atitinka nustatytus kriterijus, ar pasibaigęs ankščiau gautos kompensacijos nustatytas terminas ir kitas kompensacijos gavimo sąlygas, ir pateikti Centrui nustatytos formos prašymą ir:
- išvadą dėl komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonių pateikia gydytojas, teikiantis vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas, ar gydytojas psichiatras, ar gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, ar fizinės ir medicininės reabilitacijos gydytojas, ar klinikinis logopedas (tik dėl priemonių, susijusių su kalbos vystymosi sutrikimais ar jos lavinimu) išrašydamas E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“ ar E003 „Stacionaro epikrizė“, ar E027 „Siuntimas konsultacijai, tyrimams, gydymui“, ar E027-a „Atsakymas į siuntimą konsultacijai, tyrimams, gydymui“ formas. Centras šiuos duomenis pasitikrina esveikata.lt. Išraše nurodoma asmeniui nustatyta liga ar sveikatos sutrikimas per paskutinius 12 mėnesių, dėl kurio tikslinga naudoti komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemones bei konkrečių komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonių pavadinimai, kai:
- asmuo dėl kompensacijos skyrimo kreipiasi pirmą kartą;
- asmuo dėl kompensacijos skyrimo kreipiasi po ūmių traumų, sužeidimų ar ligų ir turi akivaizdžių neįgalumo požymių, kurie laikui bėgant nepasikeis (kol jam neįgalumo ar dalyvumo lygis dar nenustatytas).
- dokumentą, patvirtinantį asmens atstovavimo pagrindą, jei asmens vardu Prašymą teikia asmens atstovas (pavyzdžiui laisvos formos sutikimą).
2. Prašymas teikiamas tiesiogiai atvykus į Centrą, siunčiant registruotu laišku, elektroniniu paštu arba elektroniniais ryšiais per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS).
3. Gavus Prašymą, Centras peržiūri Prašymą ir pateiktus dokumentus bei surenka esveikata.lt sistemoje duomenis apie asmeniui nustatyta ligą, dėl kurios tikslinga naudoti komunikacijos ir sensorikos technines pagalbos priemones. Jei dėl kompensacijos komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonei vaikui su negalia ar darbingo amžiaus asmeniui su negalia kreipiamasi pirmą kartą arba asmuo kreipiasi pakartotinai praėjus daugiau kaip 10 metų nuo pirmo kreipimosi ir jam nėra sudarytas pagalbos planas, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas elektroninių ryšių priemonėmis Centras kreipiasi į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Agentūra ne vėliau kaip per 10 darbo dienų priima Sprendimą dėl poreikio ir elektroninių ryšių priemonėmis pateikia jo nuorašą Centro teritoriniam padaliniui.
4. Komisijos sprendimas dėl kompensacijos skyrimo priimamas per 18 darbo dienų nuo Prašymo ir (ar) Komisijos sprendimui dėl kompensacijos skyrimo priimti trūkstamų dokumentų pateikimo dienos ir (ar) techninės pagalbos priemonės poreikio nustatymo Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
5. Centras per 3 darbo dienas nuo Komisijos sprendimo, informuoja asmenį ar asmens atstovą apie priimtą sprendimą. Teigiamas Komisijos sprendimas dėl kompensacijos skyrimo galioja 12 mėnesių nuo jo priėmimo dienos.
6. Gavęs informaciją apie priimtą sprendimą dėl kompensacijos skyrimo, galite įsigyti priemones ir per 20 darbo dienų nuo jų įsigijimo dienos Centro Viešųjų paslaugų teikimo skyriui apskrityje turite pateikti vieną iš šių dokumentų:
- sąskaitą faktūrą ir pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą;
- pirkimo užsienio valstybėje dokumentą;
- pirkimo–pardavimo kvitą;
- sąskaitą faktūrą ir lizingo (finansinės nuomos) davėjo išduotą dokumentą, jei techninės pagalbos priemonė įsigyta lizingo (finansinės nuomos) būdu;
- sąskaitą faktūrą, kurioje nurodytas sumokėjimo termino atidėjimas už: kalbinį dialoginį įtaisą arba kompiuterio valdymo įtaisą;
- užsakymo lapą ar jį atitinkantį dokumentą, kuriame nurodytas komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonės pavadinimas, modelis, kiekis, matavimo vienetai ir vieneto kaina - tik tuo atveju jei ši informacija nėra nurodyta pateiktuose aukščiau nurodytuose dokumentuose.
7. Kompensacija asmeniui išmokama per 30 darbo dienų nuo 6 punkte nurodytų dokumentų pateikimo (arba jei buvo prašyta pateikti trūkstamus dokumentus, nuo trūkstamų dokumentų pateikimo) į Prašyme nurodytą asmens arba asmens atstovo banko sąskaitą arba per paštą.
8. Jei asmuo pateikia sąskaitą faktūrą, kurioje nurodytas sumokėjimo termino atidėjimas, apmokėjęs priemonės įsigijimo išlaidas iki jame nurodyto termino, per 10 darbo dienų nuo apmokėjimo asmuo Centrui papildomai turi pateikti tai įrodančius dokumentus.
Prašymo formos
Prašymo skirti komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonės įsigijimo išlaidų kompensaciją formą atsisiųsti galite šioje nuorodoje.
Daugiau informacijos apie judėjimo priemonių kompensavimo tvarkas rasite čia:
Komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimo atmintinė
Atnaujinimo data: 2024-04-18