Kelio traumos reabilitacija
Reabilitacija po kelio traumos
Įvykus kelio traumai dažniausiai pajuntamas momentinis kelio skausmas, kuris didėja, kai tenka nešti svorį. Traumos metu kartais išgirstamas spragtelėjimo garsas, o kelio sąnarys tampa nestabilus. Patinimas paprastai atsiranda per 2 valandas. Tikėtina, kad per ateinančias 48 valandas sumažės kelio judesių amplitudė.
Kryžminių raiščių traumos dažnai įvyksta kartu su kitomis traumomis, pavyzdžiui, menisko plyšimais, medialinio šoninio raiščio (MCL) plyšimais, kartais lūžiais ir kraujagyslių sužalojimais, kuriems reikia skubios medicininės pagalbos.
Sprendimą, ar tikslinga atlikti kelio traumos operaciją, daugiausia lemia funkcinio nestabilumo laipsnis ir sportinės ar profesinės veiklos lygis. Ilgainiui nestabilus kelio sąnarys gali sukelti kelio sąnario osteoartritą.
Pagrindiniai kineziterapijos tikslai po kelio traumos:
- Atkurti normalią eiseną. Patarimas: tai pasiekiama vaikščiojant nuo kulno iki pirštų, su ramentais.
- Sumažinti kelio sąnario patinimą. Patarimas: norint pasiekti greitesnį gijimą ir atsistatymą ūmių kaulų ir raumenų traumų metu bei potrauminiu laikotarpiu rekomenduojama naudoti Game Ready patentuotą ACCEL® technologiją (Aktyvios kompresijos ir šalčio terapijos ciklai).
Taip pat patinimui mažinti galima naudoti šaldantį gelio kompresą.
- Atkurti visišką kelio tiesimo ir lenkimo amplitudę. Patarimas: gerinti sąnarių aplitudę rekomenduojama naudojant kelio ir klubo sąnarių kombinuotos terapijos treniruoklį ARTROMOT® (nuolatinio pasyvaus judesio (CPM) aparatą), kuris automatiškai sulenkia ir ištiesina kelį, taip skatindamas patinimo mažinimą ir judesių amplitudės didinimą.
- Stiprinti kojų raumenis. Patarimai: keturgalvio šlaunies raumens susitraukimus reikėtų atlikti kas valandą, kad sumažėtų kelio patinimas ir prasidėtų raumenų jėgos atstatymo procesas.
Jeigu buvo atlikta operacija, sąnarių judesių amplitudės pratimai tęsiami tol, kol kelio sąnario lenkimas ir tiesimas tampa pilnos amplitudės. Kai pasiekiamas 70 laipsnių kelio sulenkimas, galima pradėti minti kojų treniruoklį.
O vėliau sunkinti treniruotes naudojant steperį ir stacionarų dviratį.
- Lavinti propriorecepciją. Reabilitacijos metu turi būti ne tik atkurta normali kelio sąnario jėga ir judesių amplitudė, bet ir pagerinta propriocepcija, t. y. sąnario judesio ir sąnario padėties pojūtis, kurie labai svarbūs sportuojant.
Propriorecepcijos lavinimui tinka įvairios nestabilios plokštumos ant kurių galima atlikti pusiausvyros pratimus stovint ant vienos kojos.
Taip pat propriorecepciją lavina kompresiniai kelio įtvarai, kurie suteikdami kompresiją galūnei dirgina proprioreceptorius, dėl to užtikrinamas saugesnis judėjimas.
[product=82-0027]