Nauja parduotuvė Alytuje - jau veikia! Kviečiame apsilankyti adresu Naujoji g. 48A, Alytus

Nemokamas pristatymas užsakymams nuo 89 EUR. Pristatysime per 1-3 d.d.

Informacija klientams:+370 686 99909 info@teida.lt
Informacija klientams:+370 686 99909 info@teida.lt

Kelio raiščiai, dažniausios traumos, jų prevencija ir gydymas

Puslapių meniu

Kelio sąnarys yra vienas iš sudėtingiausių ir labiausiai apkraunamų žmogaus kūno sąnarių, tad nenuostabu, kad jis dažnai patiria įvairias traumas. Kelio raiščiai atlieka svarbų vaidmenį palaikant sąnario stabilumą ir leidžiant vykdyti įvairius judesius. Kelio sąnaryje yra keturi pagrindiniai raiščiai: priekinis kelio raištis (ACL), užpakalinis kelio raištis (PCL), vidinis kolateralinis kelio raištis (MCL) ir šoninis kolateralinis kelio raištis (LCL). Šie raiščiai padeda stabilizuoti kelio sąnarį ir apsaugo jį nuo nenormalių judesių.

Priekinis kelio raištis (ACL)

ACL yra vienas iš pagrindinių kelio sąnario stabilizatorių, apsaugantis jį nuo per didelio poslinkio į priekį. ACL yra labai svarbus atliekant staigius sustojimus, pasukimus ar šuolius, todėl šis raištis dažnai pažeidžiamas sportuojant.

Užpakalinis kelio raištis (PCL)

PCL stabilizuoja kelio sąnarį, neleisdamas keliui krypti per daug atgal. PCL pažeidimai nėra tokie dažni kaip ACL traumos ir dažniausiai įvyksta dėl tiesioginio smūgio į priekinę kelio dalį, kai kelis yra sulenktas.

Vidinis kolateralinis kelio raištis (MCL)

MCL apsaugo kelio sąnarį nuo per didelio krypimo į išorę. MCL traumos dažniausiai įvyksta sporto metu, kai kelio sąnariui tenka didelė išorinė jėga ar smūgis arba netikėtas pasukimas.

Šoninis kolateralinis kelio raištis (LCL)

LCL apsaugo kelio sąnarį nuo per didelio pakrypimo į vidų. LCL traumos yra rečiau pasitaikančios, nes įprastai reikia didelės jėgos, kad būtų pažeistas šis raištis, pavyzdžiui, smūgio iš išorinės kelio pusės.

Svarba ir gydymas

Visų šių raiščių vientisumas yra būtinas normaliam kelio sąnario veikimui ir stabilumui. Raiščių pažeidimai gali sukelti skausmą, patinimą, judėjimo apribojimus ir net ilgalaikį sąnario nestabilumą, kuris gali lemti kitų sąnario struktūrų pažeidimus.

Gydymo metodai priklauso nuo traumos sunkumo ir gali apimti poilsį, ledą - šaldymą, kompresiją, kojos pakėlimą aukščiau širdies lygio, fizioterapiją, stiprinimo pratimus ir, sunkesniais atvejais, chirurginę intervensiją. Svarbu kuo anksčiau konsultuotis su gydytoju, kad būtų galima nustatyti tinkamiausią gydymo būdą ir užtikrinti geriausią atsigavimo prognozę.